Bakım, Ekstra, Vitrin

BOTOKSTAN KORKUYOR MUSUNUZ?

27 Nisan 2017

Özellikle, göz çevresi ve alın çizgilerinden kurtulmak isteyenlere her zaman tavsiye ediyorum botoksu. Şimdiye kadar daha etkili bir çözüm tanımadım çünkü. Tamam, kremler ve serumlar işe yarıyor ama bir yere kadar. Kırışıkların tamamen açılması için botokstan daha etkili bir yöntem yok. Üstelik hiçbir yan etkisi yok. Tek dikkat edilmesi gereken konu, doktor seçimi. Eğer güvenilir ellerdeyseniz, sorun yok. Gönül rahatlığıyla botoks yaptırabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde botoksumu tazeletmek üzere Dr. Pınar Yozgatlı Karagülle’nin Nişantaşı’ndaki yeri Quartz Clinique’teydim. Tabii konu, herkesin botoks yaptırmaktan korkmasına geldi. Pınar Hanım’dan botoksla ilgili bildiklerini ve bilmemiz gerekenleri anlatmasını istedim. O da konu hakkında kendisine en çok sorulan soruları yanıtladı…

Sözü kendisine bırakıyorum… 

Her kadın yüzünde çizgiler belirmeye başladığında yaş ve yaşlanma kaygısı yaşamaya başlar. Ancak kimi müdahale için bir doktora görünmeyi sürekli öteler. Oysa uzman doktorla görüşmek için ötelenen zaman, aleyhimize işleyen bomba gibidir. Çünkü gün geçtikçe, zaman aktıkça çizgiler derinleşmekte, ilerleyen zamanla birlikte de yüz ve cilt için yapılması gereken müdahaleler artmakta.

Ne zaman botoks yaptırmalıyım?

Kimileri “botoks” kelimesini duyduğunda inanılmaz tepkiler veriyor. Oysa botoks zamanında ve doğru miktarlarda uygulandığı takdirde yaş alırken en iyi yol arkadaşınız olabilir. Burada anahtar kelimeler ‘doğru zaman’ ve ‘miktar’. Çünkü benim istediğim ve danışan hastalarıma önerdiğim, ne zaman aynada çizgileriniz sizi rahatsız etmeye başlıyorsa lütfen gelin. Konuyu şöyle açıklamak da mümkün: Kimileri otuzlu yaşlarda yapılacak müdahaleleri çok erken buluyor. Aslında otuzlu yaşlarda yapılacak ufak dokunuşlarla mimik çizgilerinin derinleşmesini engelleyerek daha taze ve bakımlı bir ciltle kırklı yaşları karşılayacaksınız. Yaşlanma sürecine doğru yerde müdahale edildiği takdirde, yaşlanmayı yavaşlatabilir ve zamanı durdurabiliriz. Artık doğru yapılan medikal müdahaleler ile cerrahi müdahaleleri çok ileri yaşlara öteleyebiliyoruz.

Botoks yaptırmanın kuralı var mı?

Botoks yaptırmanın bir kuralı var tabii, rutini kaçırmamak. Yani botoks yaptırdıktan sonra bir dahaki uygulama için altı ay geçip, yüzünüzde çizgilerin net olarak görünmesini beklememek gerekir. Botoks, dört ayda bir; arası fazla uzatılmadan tekrarlanmalıdır. Botoksun etkinlik süresi cildin yapısıyla da alakalı olduğu için uygulama süresinin rutinini doktorunuzla birlikte belirlemelisiniz.

Botoksla ne gibi sorunlara çözüm bulabiliyoruz?

Botoksla yüz genelinde oluşan mimik çizgilerine, göz çevresinde, kaz ayaklarında meydana gelen ince çizgilenmelere, alında oluşan çizgilere çözüm bulabiliyoruz. Kimi hastalarımız göz kapaklarında meydana gelen düşüklüğü de botoksla çözüm arıyorlar. Ancak botoksla göz kapaklarında medyana gelen düşüklüklere çözüm sunamıyoruz. Göz kapağı düşüklerinin bir sebebi fazla kaş çatmaktır. Erken safhalarda kaş arasına yapılan müdahale ile göz kapaklarının düşmesini erteleyebiliriz ancak düşmüş göz kapakları için ameliyat ile müdahale en doğru çözüm yolu. Kaş arasına yapılan botoksu da yılda 4 kez yaptırmak gerekir ve bilinenin aksine göz kapaklarını tutmak için alın kaslarına yapılan botoks, göz kapaklarının daha düşük görünmesine neden olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum bulunmuyor

Cevap ver